Click here
for ENGLISH
version
HGC-Team
Hercules graphics card team

Clenove HGC-Teamu Popisy HGC karet
Jak na HGC v OS/2 Ceske fony pro HGC

Jeeje, kam jsem se to dostal?
HGC-Team je free skupina uzivatelu vsech moznych monochromatickych monitoru / terminalu. Nazev HGC je od 'Hercules graphics card', ktera je pravdepodobne nejrozsirenejsi u IBM/PC kompatibilnich pocitacu. Jiste se ptate, jaky ma vyznam v dnesni dobe barevnych monitoru vyznam pouzivat MDA (Monochrome Display Adapter). Duvody jsou v podstate tri. Vetsina lidi ma MDA jako sekundarni monitor, vetsinou k nejakemu VGAcku. Tato varianta je velmi vyhodna pro programatory: Na jednom monitoru bezi ladeny program a na druhem debugger. Dalsi duvod proc zvolit MDA/HGC je jeho cena, ktera neprevysuje 1000,- Kc. A posledni (dle mych zkusenosti): Neboli po nem tolik oci ;-). Monochromaticke monitory jsou dnes dle mnoha lidi zastarala technologie vhodna do popelnice, diky cemuz je technicka podpora temer nulova. Diky tomu vznikla tato skupina, aby si uzivatele HGC-Teamu mohli vymenovat informace/zkusenosti/sw pro HGC. Jejim clenem se muze automaticky stat kazdy, kdo vlastni a *pouziva* alespon jeden monochromaticky monitor :-)

Historie
U starickych PCcek se pouzival budto Monochrome Display Adapter (MDA), nebo monitor Color Graphics Adapter (CGA). MDA umel pouze textovy rezim s peknym pismem 9x14, ale zadnou grafiku. CGAcko umelo zase grafiku (4ri barvy), ale jeji textovy rezim s fontem 8x8 nebyl prilis vhodny pro lidske oko (pry mela vykon 1 dioptrie za pul roku). Firma *Hercules* se tedy rozhodla vyrobit grafickou kartu, ktera bude kompatibilni s MDA a dokonce bude mozne k HGC pripojit MDA monitor. Jeji vyhodou proti CGA/MDA je podpora grafickeho rezimu, ktery take plne funguje na puvodnim MDA monitoru. Pokracovatelem HGC byla karta Hercules Plus (HGC+), ktera umela oproti svemu predchudci softwarove menit font. Pokud chcete zmenit font v karte HGC, musite ji vymenit EPROMku (2764). Velka Modra (IBM) nikdy nepodporovala HGC, takze napriklad graficky rezim HGC _NENI_ podporovan BIOSem (INT 0x10). Jeho nastaveni si musi kazdy program provest sam pres porty. Pokud program pri svem ukonceni nenastavi zpet textovy mod, zacne se vse vypisovat do grafiky :)

MDA monitory jsou vyrabeny v nekolika barevnych provedenich. V zasade nejrozsirenejsi jsou asi tri typy, a to "oranzovy" (tato stranka se jej snazi emulovat, proto tak hnusne barvy), "zeleny" (pripadne existuje i tzv. "zeleny radioaktivni", ma jej napriklad Lukas Futera) a cernobily. Vsechny tyto monitory jsou schopny zobrazit _POUZE_ tri barvy. Intenzivni (hodne oranzova, bila), normalni (oranzova, seda) nebo cernou.

Tech info
HGC je podobne jako CGA je postaven na zaklade cipu Motorola 6845 (nebo na VLSI obvodu, zakladem jehoz architektury je 6845). 6845 ridi frekvence pro displej a sirku a vysku zobrazeni. V naproste vetsine pripadu se jedna o osmibitovou ISA kartu, ktera ma na sobe treti paralelni port. Na teto karte take byva patice na EPROMku se znakovou sadou. EPROM se znakovou sadou muze byt zakazana nastavenim jumperu, stejne jako paralelni port. U nekterych karet je dokonce mozne prenastavit base IO paralelniho portu. HGC obsazuje IO porty 0x3b0-0x3bf, pro paralelni port pak base IO 0x3bc. Pripojeni k monitoru je pres 9pin connector samicka CANNON. Vsechny signaly jsou TTL. Konektor je zapojen nasledovne:
Pin Name Description
1 GND Ground
2 GND Ground
3 n/c Not Connected
4 n/c Not Connected
5 n/c Not Connected
6 I Intensity
7 M Mono Video
8 HSYNC Horizontal Sync
9 VSYNC Vertical Sync

Vzhledem k tomu, ze dokumentace k monitorum a kartam je nulova a technicka podpora take, rozhodl jsem se dat dohromady seznam a technicke informace ke vsem moznym grafickym kartam (MDA / HGC). Tento seznam naleznete zde. Pokud mate kartu ktera na seznamu chybi, poslete mi prosim jeji popis a fotografii na adresu [email protected] .


Copyright (c) 1999 Martin Hinner <[email protected]>. All rights reserved