ZVT SPU-800

ZVT SPU-800 Též nazýván Systém Pořizování Údajů,TP8.Navrhl jej SEDLÁČEK PAVEL ING.Vyráběn byl od 1979 (uvedeni mohlo byt drive, vyvoj zcela jiste probihal drive) v ZVT B.Bystrica. Hardware je založen na 74181 @ 10 MHz.Na počítači byly provozovány operační systémy SPUAS,MKOS-1.

Karty procesoru TP8

Celý procesor je postaven na obvodech řady TTL 74xx, není zde tedy žádný mikroprocesor v moderním slova smyslu.

Přední panel nese označení RPL (Řídící PaneL), do TP8 sběrnice je zapojen pomocí jednotlivých vodičů (ovíjené spoje).

Vzorem procesoru bude nejspíš nějaká kalkulačka od HP, odhaduji podle terminologie sběrnice - signály /SIH, /CEO, SP-ScratchPad lze nalézt např. v HP9830 nebo v patentu US4012725A. Pokud máte někdo bližší informace, ozvěte se prosím.

Sběrnicové expandéry

Univerzální bastlící desky

Jedná se o desku s polem propojů s metrickou roztečí 2,5mm. Dle fotografií tyto desky byly zřejmě poměrně aktivně využívány na různé specifické aplikace, kde nebylo vhodné využít žádnou existující periferní desku.

(je též možné použít TNS-BASTL, která ovšem vznikla později)

Pamětové karty

Zapojují se do ZPP části SPU-800 jako jiné periferní karty

Karty lze adresovat v celém 64kB adresním prostoru procesoru. Alespon jedna karta P1K obvykle obsahuje Boot ROM, např. na načtení dalšího kódu z děrné pásky.

Dle dostupných neověřených informací k SPU-800 existovala také sada karet kompletního řadiče s DRAM pamětí (karty PMT 7CB 006 275, GAD 7CB 006 276 a RSP 7CB 006 277 ).

Periferní karty

Zapojují se do ZPP části SPU-800

Popis předního panelu

LED indikace:

Funkce (tlačítka):

Při běhu procesoru se zobrazuje dynamicky PRogram Counter, ACC, PHASE, CARRY (LEDky problikávají)

ZPP sběrnice

Sběrnice je v rozsahu I/O kompatibilní s 8bitovými TNS.

Novodobý vývoj

Použití SPU-800

Terminálové pracoviště

O využití SPU-800 na ČVUT FEL se podělil v roce 2023 Martin Bílý: "To jsem znal jako řekněme poučený uživatel někdy okolo roku 1985. Potkal jsem se s tím v režimu řekněme terminálového pracoviště. Čtyři pracovní místa, znaková obrazovka, klávesnice. Prostřednictvím tuzemských modemů připojeno společnou pevnou linkou k nadřazenému počítači. Modemy velikosti krabice od bot, zřejmě šlo o MDS 1200. Na té lince byl nějaký protokol pro adresaci jednotlivých pracovišť. Tenkrát jsem ho asi znal podrobně. Matně tuším, že se přenášel text celého řádku a že řádky na obrazovce rolovaly. Neexistovalo něco jako adresace kurzoru. Takže takový spíš dálnopisný režim. Pro editaci souborů v řádkovém režimu to moc komfortní nebylo. A časové prodlevy při přepínáním modemů mezi příjmem a vysíláním v kombinaci se sdílením pomalé sdílené linky způsobovaly, že to uživatelé používali spíše jen v nouzi, kdy nechtěli čekat na uvolnění "normálních" terminálů.

V tom pro mne známém nasazení se jednalo o rozšíření počtu uživatelských pracovišť minipočítače ICL-2904. Komunikační linka byl kousek kabelu, modemy pro oba konce byly nad sebou ve stolku jednoho z těch pracovišť. Nevím proč tam byly použity modemy. Možná ten počítač ICL na svém rozhraní vyžadoval existenci plného a skutečného seriového rozhraní se všemi řídicími signály a jejich časovými průběhy.

Nemám nejmenší tušení, jaké bylo typické použití SPU-800, jak a v čem se to programovalo. V tom mém případě ta sestava fungovala na pomyslné otočení síťovým vypínačem."

V pojednání k historii využívání výpočetní techniky na FE VUT v Brně uvádí k SPU-800: "První terminálovou učebnou byla učebna vybudovaná na systému SPU 800... Terminálová učebna byla připojena k minipočítači ADT 4316 přes sériový komunikační protokol TC-99, její využívání bylo zahájeno v roce 1983. Systém SPU 800 sestával z terminálového procesoru TP8, 9 expanderů, jimiž bylo možné zvyšovat počet připojených zařízení a jednotlivých pracovišť. V naší terminálové učebně byly těmito zařízeními alfanumerické zobrazovací jednotky AZJ 6416 vyráběné rovněž v ZVT Banská Bystrica [...]

Dá se říci, že při vývoji terminálové učebny se projevil v tu dobu typický rys – naše pracoviště muselo vlastními silami vyvinout potřebné technické a programové vybavení. Byla to doba, kdy se na trhu objevovala zařízení, jejichž nasazení do konkrétní aplikace si řešili jejich uživatelé sami. Naše pracoviště bylo takové činnosti schopné realizovat."

Pořizování údajů

Ovládací počítač

Programátor EPROM (viz AMARO v referencích)

Řízení technologických procesů

Pořizování dat

Peter Šindler uvádí v soukromé korespondenci (2024/05) k použití SPU-800:

"Zaujimave nasadenie SPU800 bolo v Ziari nad Hronom v hlinikarni, kde bola siet SPU-800 (mozno aj 10ks) pripojena k SM4-20 a SPU-800 boli pripojene na pece na vyrobu hlinika kde sa zistoval ci nastal tzv.skin-efekt vynorenie elektrody z tekuteho hlinika a cas za aky obsluha zareagovala a podla toho mali odmeny. Na zaciatku to hrozne dopadlo, lebo obsluha nereagovala a tam boli velmi velke energaticke straty. Nez si na to zvykli tak dochadzalu k poskodzovaniu vypoctovej techniky......."

Software

Testovací aplikace COUNTDOWN

Program pro děrnou pásku, který se nahraje standardním loaderem z karty SDP na adresu 0170000 (0xF000) a počítá pomalu na displayi ACC frontpanelu od 0377 do 0000, BASE64 encoded obsah děrné pásky následuje:

ADwAOfAA/wBlZv//YwAAAAAAAAAAAA

AAAAAAAAAAAAAAANiVGmVTsTAH/9tl

lhpmU7EwB9STFWOyMAfYvUAwAADo

Počítače odvozené od ZVT SPU-800

Následující počítače vychází z ZVT SPU-800, nebo byly ZVT SPU-800 inspirované:

Reference

Zpět
Licence CC-BY-NC-SA. Poslední editace: 2024-07-15 20:53:11