TNS SC

TNS SC Vyráběn byl od 1985 v JZD AK Slušovice. Počítač vychází z TNS ST. Hardware je založen na U880D @ 2,5MHz.Na počítači byly provozovány operační systémy TNS-DOS(TurboDOS),CP/M,COBRA.

Karty

Upravenou desku CPU vyrobilo "2N" (Na Nivách) TNS-CPU-NN-00 TNS-CPU-NN-01. Deska se liší od TNS CPU-D zejména zapojením budičů sběrnice (MHB8286/MHB8287) a drobnou dekódovací logikou. Na desce je navíc přítomna EPROM zavaděče (2732), která je odpojována přes IO zápis na doposud neznámý port.

Kromě CPU-NN existuje další mysteriózní deska CPU, která sebou nese též 2K BOOT ROM ("ZAVADEC 2K VER 0."), který podporuje zavedení z (F)LOPPY (W)INCHESTER (M)INIFLO, dále funkce (A)DRESY (S)KOK (D)UMP (R)ESET. Je nejisté k čemu tato deska patří, zavaděč referencuje IO porty, které nejsou běžné na TNS SC/TNS GC/TNS MC/TNS MC/W.

Bootloader

S[0-3] - FDC3
D[0-3] - FDC3
Ex - EPROM
K[0-7];boot z ?? (Kx) (přes APK na portech 24-27h) x = 0-7

Na počítačích TNS-SC se zavaděče ohlašují značkou "D1>" nebo "D2>". Způsob zavádění operačního systému se liší podle hustoty záznamu na systémové disketě.

Jde-li o disketu s jednoduchou hustotou záznamu, zavede se systém stiskem klávesy [S] ( single ) a následným stiskem klávesy s číslem diskové jednotky, ve které je systémová disketa vložena. Například pro jednotku 0 je to posloupnost kláves: [S] [0]

Jde-li o disketu s dvojnásobnou hustotou záznamu, pak se namísto klávesy [S] použije klávesa [D] ( double ). Pro

diskovou jednotku 1 to tedy bude posloupnost kláves: [D] [1]

Na TNS-SC/W se operační systém v případě, že počítač není upraven pro automatické zavádění z Winchester disku, natahuje obdobně.

Počítač TNS-SC(/W) může být vybaven 5 1/4" jednotkami. V tomto případě je možné použít modul INT z počítače TNS-MC a operační systém zavádět stejným způsobem jako na TNS-MC.

Přídavná periferie KDP 723

Sloužila k připojení KDP 723

Karty

Počítače odvozené od TNS SC

Následující počítače vychází z TNS SC, nebo byly TNS SC inspirované:

Reference

Small
Medium
Large