Dobový návod k počítači uvádí:
Mikropočitač TNS HC-16/1M patří do kategorie osobních počítačů pro profesionální použití. Lze jej provozovat v lokálních sítích s centrálním počítačem TNS-AT nebo TNS-XT nebo v rozšitené konfiguraci s vnější paměti na pružných minidisketách (TNS-DMF). Je možno jej použit jako osobni počítač, inteligentní terminál nebo počítač pro vědeckotechnické výpočty a hromadné zpracování dat. K mikropočitači lze ptipojovat tiskárny dodávané k počítačům TNS-XT/TNS-AT.
TNS-HC16/1M je šestnactibitový jednodeskový mikropočítač. Jeho jádro tvoří mikroprocesor Intel 8088 s podpůrnými obvody (řadič DMA 8237, řadič přerušení B259 A, časovač 82531 PPI 8255 A, UART 6250, MPSC 6274). K dispozici je dynamická paměť 1 MB a paměť EPROM 16 KB. Z celkové kapacity RAM je využito 640 KB jako pracovní oblast MS-DOS, zbytek 'paměti je možné využit jako RAM disk. Pro styk s okolí.a je mikropočítač vybaven vstupně/výstupními porty, které umožňují připojení klávesnice ( je součásti mikropočítače,
klávesnice je shodná s TNS HC-16, akorát byl přidán i8048 řadič pro převod na IBM PC XT sériový přenos), monitoru, tiskárny s paralelní* nebo sériovým interface, sériového nebo paralelního diferenciálního sniaače souřadnic (elektronická myš), dvojice mechanik pružných disků (TNS-DMF) jako vnější paměti, linky rychlé počítačové sítě (TNS-NET 900). Součásti základní desky jsou dva konektory typu "slot", spodní je obsazen videokartou CCA, k hornímu je možné prostřednictvím karty SCSI připojit mechaniku pevného disku typu "WINCHESTER" TNS-DFW.
Mikropočítač je značně variabilní. Pro potřebnou konfíguraci hardware je nutné nastavit mikropřepínače umístěné na desce plošného spoje. Deska platného spoje 1e upevněna ve spodni části krytu z plastu ABS. Nade toutc oeskou je .4.,ikmo umístěna membránová klávesnice s tlačítky. Vstupy a výstupy potítate jsou vyvedeny na zadním čele. Horní kryt :e spojen se spodním krytem samoteznými trouby.
Mikropott t 3e napájen z externího zdroje EA 1605 HC, ke kterému se připo3u3e v cetilovya kabelem. Tento kabel je neoddělitelnou součástí aikropotítate a je utončen devítikolikovým konektorem CANNON.
Pocitat se ptipojuje k monitoru stíněným kabelem, který se zapojí do konektoru MONITO 231. Do potitatove sítě se TNS-HC16/1M zapojuje pomocí koamillniho konec. turu typu "T",který se připojí k výstupu :2L.
Tlačítko RESET slouti k nulování počítače. Tiskárna s paraleaním interiace se připojuje ke 4,onektoru PRINTER t711 tiskárna se sériovým interface ke b_oneit.torm RS 232 :Sl. Konektor FLÍFPY DISC Ö. slouží k ptipojeni vnější paměti TNS-DMF Sdwojice sechanik prmtných disků), konektor 141 pro připojení elektronické syši typu 3WIN 3,6".
V TNS-HC16/1M je použita centrální procesorová jednotka 8088, což je 16-bitový mikroprocesor s 8-bitovou vnější datovou sběrnicí. Pracuje s hodinovým kmitočtem 4.77 MHz. Je zapojen v minimálním módu, kdy si sám generuje signály ALE, RD, WR a další, což ušettí řadič sběrnice. Pro připojení řadiče DMA 8237 procesor v minimálním módu poskytuje přímo signály HOLD a HLDA. S vyjímkou instrukci koprocesoru je zapojeni kompatibilní s maximálním módem. Na základní desce jsou umístěny základní periferní obvody s adresací typu vstup/výstup neboli s adresací IOR a IOW. Je zde obvod 8237A-S jako řadič přímého přístupu do paměti - DMA, který má čtyři kanály. Jeden je využit pro obnovu dynamických pamětí RAM a zbývající tři jsou pro všeobecné využití. Dále je zde obvod časovače 8253, který má tři kanály. Jeden se používá pro ✓ealizaci hodin reálného času pomocí přerušení, druhý pro časováni obnovy dynamických pamětí a třetí pro zvukový výstup přes reproduktor. Dále je zde univerzální obvod paralelního rozhraní WASSAI který se využivá pro Čtení dat z rozhraní klávesnice, pro Čtení stavu Čtyř konfiguračních přepínačů na desce a pro některé jednobitové vnitffini tidici a stavové porty. Klávesnice má na rozdíl od IBM PC paralelní přenos dat. Na základní desce je rovněž obvod VART 82S0 pro tizeni sérioveho přenosu dat.
Základní deska obsahuje běžné obvody ze světa IBM PC (8088, 8259, MHB8255A, ...), ale i specifika, např. polozákaznický obvod MIB207 (HP200; tento obvod byl původně jako samostatná destička), nebo klávesnici řešenou dalším procesorem (MHB8035).
Dále je na desce řadit pružných disků pro dvě mechaniky disket 5,25" s oboustranným záznamem a dvojnásobnou hustotou záznamu. Podstatná část tohoto Ladiče je realizována obvodem 765A NEC nebo 8272 A Intel. Dále je na desce Ladič přerušení 8259A. Tři úrovně z osmi jsou obsazeny klávesnicí, hodinami reálného Času a fadíčem pružných disků. Ostatní jsou volné pro všeobecné použití.
Paměť
Celková paměti v kapacita počítači činí 1 RAM je z 8 obvodů v pouzdru DIL se 16 složena jde pamětí 256K zda o nebo 1M.
Obnovení pamětí se provádí,
časovat vydá každých 15 8253 však nic nepřenáší, pouze se Paměť EPROM nachází od se zavaděč. ROM BIOS a sítový
Stránkování
MB RAM a 16 KB EPROM. 20 nebo vývody, podle toho,
jak už bylo uvedeno, přenosem DMA. mikrosekund požadavek na přenos, při kterém se provede "čtení" signálem -MR. adresy FC000H a ve svých 16KB obsahuje
HC 16/1M však V případě osázení počítače megabitovými 1 obvody je nutno do MByte, v uložit celou tuto kapacitu prostoru němž je vyhrazeno díspleje, a BIOS místo pro paměti jeho extenze atd. je vyhrazeno 640 KByte ve Pro operační paměť části prostoru a zbývá spodní kapacita 384 KByte. DOSem. tedy Tato není ani přímo mapována využití byl vytvořen dovoluje Pro její stránkovací mechanizmus, který zobrazit
jednu ze šestnácti stránek po 64 KB do "okna" velikosti 64 KB na adresách E0000h až EFFFFh. O tom, která stránka se v tomto okně objeví, rozhoduje číslo, zapsané do 4-bítového portu.
K mikropočítači TNS-HC16/1M je dodávána standardně CGA karta umístěná ve spodním ze dvou konektorů typu "slot" z levé strany základní desky. Paměť video RAM o celkové kapacitě 16 KB zaujímá adresový prostor od 88000h až BAFFFh, její řízení obstarává řadič displeje MC6B45 (resp. bulharský CM607P z továrny Botevgrad).
Karta může pracovat ve dvou módech: - alfanumerický - 40 znaků/ 25 tádků - 80 znaků/ 25 řádků
- grafický
- 320 bodů x 200 bodů - 640 bodů x 200 bodů
V alfanumeríckém režimu je každý zobrazovaný znak kódován dvěma byty ve videoRAM. První byte je kód znaku, druhý je atribut. Znak je zobrazován v polí 8 x 8 bodů, v osmi barvách ve dvou odstínech. V grafickém modu při středním rozlišení (320x200) kód každého bodu určuje jednu ze 4 ptednastavených barev. Vysoké rozlišení (640x200) zobrazuje body černobíle.
Registr EMS (''Extend memory segment register'') na adrese 0x37F, do něj se zapisuje adresa jedné ze 64 kB stránek, které jsou potom přístupné v segmentu 0xE000.
Existují i další verze BOOTROM i BIOSu, pokud je máte, ozvěte se prosím.
Opravit OCRko z manualu
Predchudcem neni IBM 5150, protoze ten pouziva MAX mód i8088. Podobny je TANDY 1000, ale ten ma jiny BIOS a nema EMS registr na 0x37F