JPR-12 je procesorová jednotka souboru SAPI.
Ve velkém se vyskytovala na benzínových pumpách a fungoval na nich "předchůdce CCS".
V roce 1969 byl zaměstnán v Tesle Elstroj (vývoj), kde se na něj obrátil jeho bratr Tomáš Smutný, že se mu podařilo získat izraelský minipočítač ELBIT-100. Eduard na jeho základě zkonstruovat minipočítač JPR-12. K procesorovému modulu JPR-12 byla vyvinuta konfigurovatelná stavebnice nazvaná SAPI-12 určená především k řízení technologických procesů nebo jako laboratorní počítač pro měření a sběr dat.
Existence dvou úrovní řídících jednotek s jednotnou definicí obvodů propojení umožňuje velice pružné vytváření systémů podle požadavků jednotlivých aplikací. Jednoduché programování řídících jednotek zajišťuje pružnost výstavby systému i po programové stránce. V souboru SAPI jsou začleněny prostředky pro přenos dat na střední vzdálenosti, které umožňují práci systému v aplikacích, u nichž je třeba centralisovaně řídit nebo provádět sběr dat ze vzdálenějších pracovišť Všechny přenosové prostředky zajišťují obousměrný přenos informací, což umožňuje nejen sběr dat, ale i zpětné řízení a přenos informací.
Základní předností souboru SAPI je jeho stavebnicovost, založená na použití paralelního a sériového propojení, která umožňuje mnoho způsobů propojení přídavných zařízení a řídících jednotek.
Soubor SAPI se skládá z následujících skupin dílů, které umožňují výstavbu systému:
Podrobný popis JPR 12 je v popise 4XV 120 005. Další řídící jednotkou je mikropočítač JPR-8 s délkou slova 8 a 16 bit s kapacitou paměti programu 512 slov 16 bit a pamětí dat 256 slov 8 bit. Jednotka programového řízení JPR-8 umožňuje připojit přídavná zařízení přes stejné obvody propojení jako jednotka JPR 12. Tím je umožněno volit typ řídící jednotky podle požadavků aplikací, při stejné možnosti volby přídavných zařízení. Mikropočítač JPR -8 je vhodný zejména pro takové aplikace, které požadují programové řízení několika přídavných zařízení podle pevného programu, který je u JPR-8 uložen v programovatelné ROM paměti realizované na tenkých magnetických vrstvách.
Jednotek propojení je několik druhů.
Jsou to:
JPN 4 | 3 desky propojení |
JPN 8 | 7 desek propojení |
JPN 12 | 11 desek propojení |
JPN 16 | 15 desek propojení |
Pracuje-li jednotka JPR 8 ve funkci přijímací jednotky, lze do jednotek JPR 8 - JPU 16 umístit 11 jednotek pro přenos dat JPD, 11 jednotek propojení sériového přenosu PSN a desku propojení řídících jednotek PRK*
Do jednotky JPS lze umístit desku PMS, 1-10 desek VMS a zbytek doplnit deskami propojeni pro V/V zařízení. Jednotka JPS je stejná jako JPN 16, ale navíc obsahuje kabeláž pro desky VMS a PMS.
a/ Standardní propojení.
Standardní propojení je systém propojení jednotky, JPR 12. Propojení obsahuje 8 adresových linek, 12 obousměrných datových linek, 4 linky pro hlášení žádosti o přerušení, 1 linku řídící (kanálový impuls).
Podrobný popis standardního propojení jednotky JPR 12 je uveden v technických podmínkách JPR 12 TPTE 12 - 639/74.
b/ Univerzální propojení.
Jednotka JPR 12 má standardní propojení, které není vhodné pro stavebnicové připojování V/V zařízení. Proto je standardní propojení převedeno na univerzální propojení. Univerzální propojení obsahuje jednotka propojení JPN, JPS a řídící jednotka JPR 8.
Univerzální propojení obsahuje:
12 jednosměrných výstupních datových linek VÝST 0 - VÝST 11
12 jednosměrných vstupních datových linek VST 0 - VST 11
8 adresových linek v pozitivní logice X4-X1, Y4-Y1
8 adresových linek v negativní logice /X4-/X1, /Y4-/Y1
3 řídící linky (KI, IS, PS)
6 linek rozvodu kmitočtu
Součástí univerzálního propojení je přerušovací systém, a rozvod napájecích napětí.