Pred nedavnem jsem si doma na svem zcela nekompatibilni 486/40 nainstaloval FreeBSDcko. A musim rict, ze me dost prekvapilo. Oproti Linuxu behalo napr. gcc znacne rychleji (nepocitam do toho linkovani). To uz ale predbiham, takze se vratim na zacatek.

BSDcko jsem dostal (od [email protected], dekuji) jako 4*CDcko (made by Walnut creek). Na tech 4 CDckach jsou: instalace systemu, live system, zdrojaky, mirror freebsd.com, hanbook a spousta dalsich veci. Vzhledem k tomu, ze jsem s FreeBSDckem jeste nikdy nedelal, instaloval jsem jej jako lamer (tedy instalacnim programem a jeste k tomu s volbou novice :-). Po nabootovani z diskety muzete konfigurovat kernel. Na rozdil od Linuxu, kde se parametry driverum v kernelu zadavaji jako parametry (aha152x=...), zde se to dela pres konfiguracni program. Zde si muzete prochazet jednotliva zarizeni, nastavovat irq+dma+porty, enablovat/disablovat je, a to vsechno v bfu-like konfiguraku (visual mode). Jeste muzete pouzit ne-visual mode. Ten je o mnoho prijemnejsi, nebot v nem je jasne na prvni pokus co delate. Par prikladu:

config> disable wdc0
config> enable lpt0
config> port ep0 0x300
config> ls
config> quit
Potom se z CDcka nahraje instalacni program (/stand/sysinstall). Ten je hodne podobny tomu ze slackware. Velmi se mi u nej zalibilo to, ze vsechny packages jsou v .tar.gz, tedy zadne .rpm (ktere nesnasim). Index baliku+dependencies jsou ulozeny v samostatnem souboru. Neni problem vsechno instalovat pomoci tar xzvf (Az na zakladni pkgs, ktere na to nejsou prilis vhodne). Partitionovani disku je podobne jako v minixu a zvladne snad kazdy. Rozdil oproti ostatnim systemum je ten, ze vyrobenou partition muzete dale delit. Pouzivany filesystem je ufs, ale muzete mountovat i ext2,iso9660 (cd9660) a fat filesystemy. Bootovani jsem vyresil pres svuj mbtmgr, muzete ale pouzit i "bootmanager" booteasy. To je jednoduchy program, ktery vam umozni pri bootu vybrat z ktere partition (1-4) nabootovat. Pri bootovani je mozno predat kernelu plno parametru jako u lila - napriklad '-c' = configure, to vyvola vyse zmineny konfigurak. Jak jsem jiz psal, nepredavaji se touto cestou parametry driverum.

Instalace se v celku zdarila, stacilo dokonfigurovat par veci, neco odmaznout, neco priinstalovat a byl jsem spokojeny. Trochu mi vadilo, ze se standardne neinstaluje less, ale jenom more. Kdykoliv pozdeji si muzete spustit instalak a cokoliv si doinstalovat nebo dokonfigurovat. S tou konfiguraci to neni tak horke, nebot nezvladne o nic vic nez ta ze slackwaru (vhodne maximalne pro uplneho zacatecnika v unixu). Pokud si nainstalujete nejake pkgs, jsou zaznamenany do /var/db/pkgs/ a tak je neni problem kdykoliv v budoucnu odinstalovat. Samozrejme vidite, co mate jiz nainstalovane pri prochazeni seznamu packages nebo distributions. Baliku je na CDcku pomerne velke mnozstvi, jsou rozdelene do kategorii a slusne popsane. V nekterych kategoriich je jich IMHO az prilis mnoho a nekde zase prilis malo (napr. Databases).

Prvni, co mi zacalo vadit jsou jina jmena zarizeni (wdc0=ide controller, wd0=ide disk, sc0=screen, wcd0=cdrom, ...), ale zvykl jsem si. Napriklad root disk je /dev/wd0s2b. Neprijemny problem je to, ze linux takovouto partition nedokaze namountovat i kdyz umi ufs, nebot' na ni nema device. Stejny problem se vyskytuje u minixu. Muzete si samozrejme vyrobit "normalni" partition (tedy napr. wd0s2), ktera v Linuxu videt bude. Nesmim dal zapomenout na to, ze FreeBSD neumi extended partitions! Predtim, nez jsem to zjistil, mel jsem pripravenou jednu extended partition, ktera mi byla na nic a tak jsem musel cely disk o kus posouvat :(.

Na krabici (ehm, obalu od CDcka) je napsano "Rock stable performance", coz IMHO neni pravda. BSDcko mi jiz 2x spadlo - chvili se nedalo nic delat, black screen a nakonec se resetoval pocitac. Na te same masine bezi linux jako hodinky. Vratme se ale zpet k pozitivnim vecem - BSDcko je o poznani rychlejsi nez Linux.

Pokud jste BSDcko jeste nevideli, urcite jej vyzkousejte. Z ftp.freebsd.cz si GETnete boot.flp, ten nahrajte na disketu (dd if=boot.flp of=/dev/fd0 ) a z diskety nabootujte. Instalovat muzete z CD-ROM, disket, pasky, nebo ze site pres FTP ci NFS. Instalace z CD-ROM je bez problemu, FTP instalace je taky OK, ale velmi pomala (pokud mate leased line k cesnetum, neni to tak hrozne: kompletni Xka + 3 Xservery + Netscape 4.x se stahnul bez problemu za 2 hodiny (pres den). Jeste jednou vas musim varovat, ze takto nainstalovane BSDcko neni pouzitelne a je potreba plno veci opravit/nakonfigurovat. Nastesti se instalak v konfiguraci prilis nehrabe, takze i po nejake dobe budete mit prehled co se kde spousti, jak je to nakonfigurovane a tak dale.


A na zaver drobna poznamka pro ty, co nemaji LL a hromadu penez za telefon: pokud mate zajem (a nebude vas mnoho), muzu vam freebsd nahrat na _vas_ disk, nebo jine medium (ne diskety).