Ferranti ULA6C001E to niestandardowy obwód używany w komputerach ZX Spectrum i niektórych jego klonach, zwłaszcza Didaktik Gama.
ULA to w zasadzie „Uncommitted Logic Array”, swego rodzaju poprzednik dzisiejszych CPLD i FPGA. Była to technologia opracowana przez Ferranti, której Sinclair był jednym z pierwszych użytkowników ZX81 (obejmującego całą dyskretną logikę ZX80 oraz obwody generowania NMI w oryginalnym ZX81 2C158E ULA).
Podobną implementacją logiki kompatybilnej z ZX-Spectrum jest ULA1 w wielu wschodnich klonach, ale nie jest to zamiennik, po prostu implementuje podobną funkcjonalność.
Artykuł pana Drexlera w ZXM 2/91 stwierdza:
Około 2 lata temu Tesli Rožnovowi udało się skonstruować (właściwszym określeniem byłoby chyba „skopiować”) układ ULA, będący podstawowym, na razie trudnym do zastąpienia, sercem klasycznej ZX Spectra, ale także ZXS+ i Didaktik Gama . Układ ma oznaczenie MH 6001 i mieliśmy okazję go przez krótki czas testować. Ogólnie wszystko działało OK, tylko czasami przy włączaniu komputer się zawieszał i ekran pozostawał ciemny, co przy oryginalnej ULA nie zdarzyło się ani razu. Ponieważ nie było więcej takich IO, mogła to być jedynie wada danej próbki. Temperatura obudowy po dłuższej pracy jest porównywalna z klasyczną ULA, mniejsze różnice stwierdzono w czułości przy nagrywaniu programów, ramka obrazu (BORDER) została przesunięta nieco bardziej w lewo. Trzeba jednak powiedzieć, że podobne niewielkie różnice można znaleźć także pomiędzy poszczególnymi typami oryginalnych ULA. Czytając puste wejście MGF z adresu 254 otrzymamy 191, co odpowiada nowszym typom ULA. Z tego powodu niektóre programy, np. SLOWLOADER, na szczęście nie działają tej funkcji lub jeśli chcemy dodatkowo usunąć błąd, można ją albo zmodyfikować za pomocą oprogramowania, albo sprzętu.
Również na forum dyskusyjnym OLDComp.cz:
Stało się dobrze.. Bardzo długo próbowałem się skontaktować z osobą z Onsemi, czy posiada jakieś informacje na temat ULA dla ZXS, który miał być produkowany w Tesli Rožnov... A oto rezultat:
Pracowałem wówczas w grupie projektowej cyfrowych obwodów klienckich. (ZIO, ok. 3 osoby) .
Próbowaliśmy skopiować obwód dla Didaktika na bazie pola bramkowego, które w tamtym czasie było również opracowane (nie skopiowane) dla ZVT (zakłady technologii komputerowej)
Najpierw dokonaliśmy inżynierii wstecznej oryginalnego ULA, narysowaliśmy logikę połączenia z układu mikrofotografii (2x2m). Nigdy nie symulowaliśmy ogólnego schematu ULA, była to w rzeczywistości kopia połączenia bramki.
Ta metoda konstrukcji IO była dla nas wyjątkowa, nigdy wcześniej ani później jej nie stosowaliśmy. Zawsze opracowywaliśmy obwody logiczne klienta zgodnie ze schematem (sterowniki klawiaturowe dla Zbrojovki Brno, sterowniki CRC i mnożniki dla komputerów ekranowych ZVT Zilina.....)
Próba opracowania egzemplarza ULA była raczej nieoficjalnym wydarzeniem pasjonatów, bez oficjalnego wsparcia i terminów. Jako rozwinięcie po godzinach pracy... Za drugim lub trzecim podejściem zacząłem trochę pracować dydaktycznie. W tamtym czasie ZIO nie posiadało nawet kompleksowego wsparcia testowego, po enkapsulacji testowano dydaktykę poprzez włożenie ich do płytki. Takie podejście do rozwoju ZIO nigdy wcześniej ani później nie było praktykowane. Dydaktyka wycofała się wówczas z dalszej współpracy. - rozwój nigdy się nie zakończył. Myślę, że znaleźli kanał, na którym można zdobyć oryginalną ULA..
Zakończono zabudowę pola 200 bramek, trwa rozbudowa pola 1000 bramek...
Witaj Józefie
PS Mam jeszcze wersję próbną Didaktik z tamtego czasu ukrytą..