Petr
Institut mikroelektronických aplikací, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. 1988 Tesla ELTOS. MHB8048 @ 6MHz.
Mikrokomputer PETR to uniwersalny zestaw małego komputera sterującego, który został zaprojektowany przede wszystkim do nauczania politechniki. Zestaw dostarczany jest w postaci pojedynczych części, które po złożeniu użytkownik może programować jak zwykły mikrokomputer. Pierwotnym celem twórców było stworzenie urządzenia o prostej architekturze, które nadal byłoby w stanie sterować rzeczywistymi aplikacjami, takimi jak modele, urządzenia pomiarowe i oceniające, systemy sygnalizacji czy sterowanie torami. Jednym z głównych wymagań był niski koszt, dzięki czemu większość funkcji jest realizowana w oprogramowaniu za pośrednictwem programu sterującego, a nie za pomocą obwodów sprzętowych.
Pierwsza wersja zestawu PETR została wypuszczona na rynek w 1986 roku i powstała dzięki współpracy pracowników TESLA ELTOS, Instytutu Zastosowań Mikroelektroniki oraz Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Karola w Pradze. Inspiracją do tego projektu był mały mikrokomputer KOSMOS wyprodukowany w Niemczech Zachodnich. Choć PETR został udoskonalony funkcjonalnie i konstrukcyjnie, a jego rozwiązanie techniczne znacząco różni się od KOSMOS-u, na symboliczne przypomnienie jego inspiracji, mikrokomputer PETR po włączeniu wyświetla literę „C”.
Podstawą zestawu PETR jest jednoukładowy mikrokomputer serii 8048, pracujący z częstotliwością 6 MHz i zawierający 1 KB pamięci ROM lub EPROM. Po wstępnych testach zestaw został udoskonalony technicznie tak, aby mógł mieć uniwersalne zastosowanie. Użytkownicy mogą w ten sposób uzupełnić istniejące rozwiązanie obwodów o własny program sterujący, co oznacza, że zestaw można dostosować do bardziej wymagających zastosowań, na przykład automatyki grzewczej lub systemów bezpieczeństwa w domach. Dzięki swojej modułowości PETR staje się nie tylko narzędziem dydaktycznym, ale także odpowiednim półproduktem do różnych praktycznych projektów.
Zestaw PETR został zaprojektowany z myślą o elastyczności i użytkownicy mogą go rozbudować o własny program sterujący przechowywany w zewnętrznej pamięci EPROM. Sygnał Reset jest aktywowany automatycznie po włączeniu zasilania lub ręcznie za pomocą przycisku na klawiaturze foliowej. Na płycie podstawy dostępne są również punkty lutownicze do podłączenia steppera, ale nie jest to część zestawu.
Konstrukcja mechaniczna zestawu PETR została zaprojektowana w taki sposób, aby poszczególne części można było łatwo umieścić w obudowie przeznaczonej pierwotnie do kalkulatora stacjonarnego Tesla Bratislava. Sprawa składa się z dwóch części. Na górnej części znajduje się klawiatura foliowa, złącze DIN do podłączenia magnetofonu oraz włącznik. Dolną część zmodyfikowano wycięciem w tylnej ściance, przez które wystaje płyta główna z polem stykowym użytkownika, co ułatwia podłączenie mikrokomputera do urządzeń zewnętrznych. Obie części obudowy połączone są śrubami poprzez kątowniki, które wsuwa się w wycięcia w górnej części.
Obwód mikrokomputera PETR obejmuje część zasilającą, sam rdzeń mikrokomputera, obwody klawiatury i wyświetlacza, a także interfejs do podłączenia magnetofonu. Głównymi elementami mikrokomputera są dwa układy scalone, natomiast rdzeniem układu jest jednoukładowy mikrokomputer sterowany kryształem o częstotliwości 6 MHz. Mikrokomputer ten zawiera monitor sterujący i interpreter poleceń przechowywany w pamięci programu. Bramka P1 pełni funkcję magistrali dwukierunkowej z wyjściem na pole stykowe i umożliwia bezpośrednią komunikację z urządzeniami zewnętrznymi. Pole styków zawiera także sygnały wejściowe T0 i INT. Sygnał T0 jest bezczynny na poziomie logicznym 1 i można go przetestować z poziomu programu. Sygnał INT służy do włączania przerwań zewnętrznych występujących przy przejściu na poziom logiczny 0. Przerwania te umożliwiają sprawną obsługę zdarzeń zewnętrznych.