Galaksija
Též nazýván Галаксија.Navrhl jej Voja Antonić.Vyráběn byl od 1983. Hardware je založen na Z80A @ 3.072 MHz.Návod v "Računari u vašoj kući"
- CPU: Zilog Z80A 3,072 MHz
- ROM "A" nebo "1" – 4 KB (2732 EPROM) obsahuje bootstrap kód, základní ovládání a kód interpretu Galaksija BASIC
- ROM "B" nebo "2" – 4 KB (volitelně, také 2732 EPROM) – dodatečné příkazy Galaksija BASIC, assembler, monitor strojového kódu atd.
- Znaková ROM – 2 KB (2716 EPROM) obsahuje definice znaků, znaky mají 8×13 pixelů, bloková grafika byla vertikálně rozdělena ve schématu 4:5:4 a horizontálně ve schématu 4:4.
- RAM: 2 až 6 KB ze 6116 statické RAM v základním modelu, rozšiřitelná na 54 KB
- Textový režim 32 x 16 znaků, monochromatický
- Pseudografika: kombinace 2×3 bodové matice v podmnožině grafických znaků – celkem 64 odlišných vzorů
- Zvuk: Žádný podle specifikací, ale páskové rozhraní bylo příležitostně používáno jako audio výstupní port – jako „EAR“ port na ZX Spectrum lze použít jako audio i kazetové rozhraní. Podrobnosti viz port pro kazetu.
- Ukládací médium: kazeta, záznam rychlostí 280 bit/s
- I/O porty: 44pinový okrajový konektor se sběrnicí Z80, páskový (DIN konektor), monochromatický video výstup (PAL časování, DIN konektor) a UHF TV výstup (RCA konektor)
Ostatní
Autor návrhu na fóru napsal k chytrému využití registru R:
"Použil jsem jej registr R v jednoduchém počítačovém projektu pro kutily v roce 1983 ke generování kompozitního videosignálu většinou softwarově a 8. bit byl nahrazen výstupním latchem. Všimněte si, že současně je obsah registru R umístěn na spodní část adresové sběrnice (A0-A7), registr I je současně umístěn na horní část adresové sběrnice (A8-A15).
V novém projektu jsem místo externího latche použil bit D7 registru R. Nyní to funguje dobře, ale implementace do firmwaru byla mnohem těžší. Neptejte se mě proč, to přesně nevím, ale prostý zápis do R místo latche úplně nefungovalo. Takže jsem musel přidat vyhledávací tabulku, aby to bylo možné."
Dále uvádí:
"V té době (1984) si více než 8000 čtenářů postavilo počítač s názvem Galaksija (Galaxy), jak se jmenoval časopis. Po 40 letech se vydavatel rozhodl dotisknout číslo časopisu, kde projekt DIY vyšel. Požádali mě, abych jim poslal Gerbery z PCB, protože měli nápad dát PCB čtenářům spolu s časopisem jako dárek, a pak jsem si vzal nějaký čas, abych celý projekt trochu přestavěl. Nyní je na novém dvouvrstvém PCB, které je poloviční (a mnohem levnější), se stejnou čipovou sadou, ale s většími čipy EPROM a RAM. Také byl přidán Flash místo kazetového i/o. Bitbanged sériový port také směrem k počítači. V Srbsku vyjde příští měsíc." (rok 2024).
Počítače odvozené od Galaksija
Následující počítače vychází z Galaksija, nebo byly Galaksija inspirované:Reference
- https://en.wikipedia.org/wiki/Galaksija_(computer) (WebArchive)
- https://spectrum.ieee.org/yugoslavia-diy-microcomputer (WebArchive)
- https://hackaday.io/project/179772-vintage-z80-palmtop-compy-hackery-ti-86/log/195630-z80-memory-refresh-cycle-for-lcd-refresh-getting-carried-away/discussion-195812 (WebArchive)