ULA obeně je "Uncommitted Logic Array", jakéhosi předchůdce dnešních CPLD a FPGA. Jednalo se o technologii vyvinutou společností Ferranti, jejíž byl Sinclair jedním z prvních uživatelů v ZX81 (zahrnující veškerou diskrétní logiku ZX80 plus obvod generace NMI do původního ZX81 2C158E ULA).
Obdobnou implementací ZX-Spectrum kompatibilní logiky je ULA1 v mnoha východních klonech, ovšem není jeho náhradou, pouze implemetuje podobnou funkcionalitu.
Clanek p. Drexlera v ZXM 2/91 uvádí:
Asi před 2 roky se v Tesle Rožnov podařilo zkonstruovat (výstižnějši výraz by asi byl "okopírovat") obvod ULA, který je základním, doposud těžko nahraditelným srdcem klasického ZX Spectra, ale i ZXS+ a Didaktiku Gama. Obvod nese označeni MH 6001 a měli jsme možnost jej krátkodobě přezkoušet. Vcelku fungoval O.K., jen někdy při zapnutí se počítač zablokoval a obrazovka zůstala tmavá, což se s originálním ULA nestalo ani jednou. Jelikož nebylo k dispozici více těchto IO, mohlo jit jen o vadu daného vzorku. Teplota pouzdra po dlouhodobějšim provozu je srovnatelná s klasickým ULA, menši rozdíly byly zjištěny v citlivosti při nahráváni programů, rámeček obrazu (BORDER) byl posunut poněkud více doleva. Dlužno však říci , že obdobné malé rozdíly najdeme i mezi jednotlivými typy originálnich ULA. Při čteni MGF vstupu naprázdno z adresy 254 dostáváme 191, což odpovídá novějším typům ULA. Kvůli tomu nechodí některé programy, např. SLOWLOADER, naštěstí' lze tuto vlastnost nebo chcete-li chybu dodatečně odstranit buď úpravou SW nebo HW.
Dále na diskusním fóru OLDComp.cz:
Dobrá věc se povedla.. Hrozně dlouhou dobu jsem se snažil kontaktovat člověka v Onsemi, jestli by neměl nějaké info ohledne ULA pro ZXS která se měla vyrábět v Tesle Rožnov... A tady je výsledek:
Pracoval jsem tehdy na konstruční skupině digitálních zákaznických obvodu. (ZIO, cca 3 lidi) .
Obvod jsme se pokoušeli zkopírovat pro Didaktik a to na bázi hradlového pole, které se tenkrát také vyvíjelo (ne kopírovalo) pro ZVT (závody výpočetní techniky)
Nejdríve jsme udělali reverse engineering originál ULA, z mikro foto layoutu (2x2m) jsme´vykreslovali logiku zapojení. Celkové schema ULA jsme nikdy nesimulovali, byla to skutečně kopie propojení hradel.
Tento zpusob konstrukce IO byl u nás vyjímečný, nikdy jindy jsme jej před tiím ani potom nepoužili. Logické zákaznické obvody jsme vyvíjeli vždy dle schématu (kontrolery klávesnice pro Zbrojovku Brno, CRC kontrolery, a násobičky pro skrínové počítače ZVT Zilina.....)
Pokus o vývoj kopie ULA byla spíše neoficiální akce nadšenců, bez oficiální podpory a termínů. Jako vývoj po pracovní době... Druhý či 3tí pass začal v didaktiku trochu fungovat . ZIO neměl v té době ani komplexní testovací podporu, zkoušel se po zapouzdření zasunutím do desky didaktiku. Tento přístup k vývoji ZIO se nikdy před tím ani po tom nepraktikoval. Didaktik pak couvnul od další spolupráce. - vývoj se nikdy nedokončil. Myslím, že našli kanál k získání originál ULA..
Vývoj 200hradlového pole se dokončil, rozpracován zůstal vývoj 1000 hradlového pole...
Zdraví josef
PS jěště mam zkušební Didaktik z té doby schovaný..