TNS 64

Vyráběn byl od 1981 v JZD AK Slušovice. Počítač vychází z TNS. Hardware je založen na U880D.

Toto téma obsahuje pochybnosti nebo nepřesnosti, které je potřeba doplnit. Bližší informace níže.

Na teto strance je nejasna hranice mezi puvodnim TNS a TNS 64.

TNS je univerzální řídící systém, který vyvinulo JZD Slušovice ve spolupráci s Dopravními stavbami Olomouc. Tento stavebnicový systém je vhodný mimo jiné i pro sběr a předzpracování dat. Mikropočítače TNS řady 64 jsou sestaveny z kazety TNS, modulů počítače TNS a přídavných zařízení.

V aktuálním stavu poznání pouze víme, že tohle byl předchůdce TNS ST. Nejspíš půjde o více různých počítačů, viz otázky níže.

Varianty

(zjevně dle názvu jde o TNS již s kartou P64K)

Dalsi varianty

Zdroj: Amatérské rádio 09/1982, str. 329:

Karty

Zminovane v "seminari k vyuziti ..."

Diplomová práce zmiňuje tyto povinné: CPU, INT, PROM,RAM a periferie: klávesnice TNS, tisk. DZM 180, VT23000, SDP FS 1500S, floppy SM 5605, disk, paměť KDP 720 a další.

Otazkou je terminal, jestli pouzivalo AZJ6416 jako SPU, nebo uz meli TV-D. Jeden z pamětníků (JJ) toto potvrdil v soukromé zprávě.

Rozvojový program – Mikropočítače TNS

Nikol Suková (VŠE) ve své bakalářské práci uvádí:

Jak bylo jiţ zmíněno, JZD Slušovice nebylo jediným podnikem u nás, který vyráběl počítače. Nicméně druţstvo si obhájilo výrobu mikropočítačů TNS následujícím způsobem: „Potřeba výroby vychází ze skutečnosti, ţe podobná zařízení se buď nevyrábí v ČSSR, nebo je jich nedostatek, nebo jsou neúměrně drahá.“ Mikropočítače TNS měly být vyráběny výhradně pro účely zemědělských družstev. Plánovaný objem výroby pro rok 1983 byl následující: TNS AGRO – 115 ks a TNS JZD – 35 ks dohromady za 110 mil. Kčs. Výroba byla zajištěna JZD Slušovice ve spolupráci s Dopravními stavbami Olomouc a externími spolupracovníky. Součástky, které zde byly nedostupné, se dováţely z jiných socialistických států

Pochybnosti k tématu

Rok nejisty. Nejiste varianty. Otazka je, zda se skutecne takhle obchodne oznacovalo. Nezname jake verze CPU/INT karet byly pouzity. Nejista pouzita pametova karta, zda uz bylo moderni TNS-RAM64, nebo neco jineho.

Počítače odvozené od TNS 64

Následující počítače vychází z TNS 64, nebo byly TNS 64 inspirované:

Reference

Zpět
Licence CC-BY-NC-SA. Poslední editace: 2024-07-08 15:06:35