SM 50/40

SM 50/40 Též nazýván MVS 80,CM 1625,CM 1625.1601.Vyráběn byl od 1982 do 1988 v ZVT B.Bystrica. Počítač vychází z iSBC 80. Hardware je založen na MHB8080A.Na počítači byly provozovány operační systémy MIKROS,DOS MVS,LOS MVS.

Toto téma obsahuje pochybnosti nebo nepřesnosti, které je potřeba doplnit. Bližší informace níže.

Obsah
Bázový systém z rodiny 8 a 16 bitových modulárních mikropočítačů SMEP řady II se sběrnicí I-41 v Československu. Základ systému byl vyvinut ve Výzkumném ústavu výpočetní techniky v Žilině v roce 1980 a byl dodáván ze ZVT Banská Bystrica od roku 1982 buď jako stavebnice osazených a oživených modulových desek formátu 2/3 desky SMEP, nebo jako kazeta se zabudovanými zdroji a ventilací pro 8 standardních 2/3 desek SMEP s konektory a rozvedenou sběrnicí I-41 s osazenými deskami, nebo v 19“ roštu se zabudovanými zdroji a ventilací, který bylo možné zabudovat do 19“ stojanů SMEP, nebo jiných standardních 19“ stojanů dle IEEE pro elektronická zařízení.

Systém se v dalších letech postupně rozvíjel a doplňoval. Mikropočítačový systém SM 50/40-1 je určen zejména pro řízení strojů. přístrojů a zařízení, v provedení terminálová stanice pro sběr a předzpracování informací a v provedení Mikropočítačový Vývojový Systém MVS 80 pro vývoj aplikací.

K systému se připojoval terminál CM 1601

Hardware

Vyrobeno 128ks

Deska procesoru nese označení SM 2138. Jednodeskový mikropočítač SM 50/40-1 obsahuje základní mikroprocesor 8080, řízení sběrnice I-41 v 8bitové verzi a 8úrovňový přerušovací systém, který umožňuje adresovat operační paměť do 64 KB. Dále obsahuje vestavěnou operační paměť RAM s kapacitou 2 KB a 4 KB EPROM, jeden sériový přenosový kanál IRPS nebo S2, 48 TTL vstupně-výstupních linek, například pro realizaci 4 paralelních vstupně-výstupních kanálů IRPR, a časovač.

Paměťové moduly

Řídicí jednotky periferních zařízení

Využívá dvoudeskový řadič FDD založený na architektuře MH3000.

Komunikační moduly

Moduly styku s technologickým procesem

Provedení Mikropočítačový Vývojový Systém (MVS 80)

Vývojový systém MVS 80 byl vyráběn ve dvou provedeních.

V obou případech byla základem konstrukce terminálové stanice se zabudovanou kazetou pro 8 standardních 2/3 desek SMEP Do kazety se mimo desky videoterminálu CM 1601 umisťovaly desky procesoru, paměti 64 KB, RJ vnější paměti na pružném disku nebo desky řízení nestandardních PZ emulátoru MVE 80 a deska řízení programátoru pamětí PROM/EPROM typu PGM 08.

MVS 80-I

První MVS 80-I bylo orientováno na snímač a děrovač děrné pásky a jako paměťové médium používal děrnou pásku.

Vývojový systém MVS 80-I pracoval pod děrnopáskovým operačním systémem LOS MVS 80.

MVS 80-II

Druhé MVS 80-II – jako paměťové médium požíval pružný disk a jako vnější paměť používal paměti na bázi pružného disku.

Vývojový systém MVS 80-II pracoval pod diskovým operačním systémem DOS MVS 80, které podporovaly i práci a programátora pamětí PROM/EPROM typu PGM 08. K dispozici byly i překladače z jazyků makroassembler a BASIC, pro DOS MVS 80 také PL/M 80, FORTRAN 80 a PASCAL 80

Náhrada procesoru za Z80 v SMS / SM-50/40

Dochovalo se schéma zapojení procesoru se Z80 pro MVS SM50/40-1 (Ing. Stanislav Černý, k.ú.o. ORGREZ Brno).

Využití počítače

Průmysl - výroba pórobetonu

Řešení řízení technologických uzlů výroby pórobetonu bylo koncipováno podle tehdejších moderních zásad návrhu mikropočítačových systémů. Cílem bylo zlepšit kvalitu řízení technologických operací a finálních výrobků, snížit spotřebu surovin a energií, a také optimalizovat proces skladování, expedice a vykládky výrobků na základě plánu zakázek. Řídicí systém zahrnoval následující klíčové výrobní uzly:

Systém byl distribuovaný, což znamenalo, že jednotlivé funkce řídicího systému byly prostorově rozmístěny v blízkosti příslušných technologických zařízení. Toto řešení minimalizovalo zpoždění při přenosu a zpracování dat.

Pro realizaci systému byly použity dva mikropočítače SM 50/40-1, jeden SAPI-1 a jeden SM 50/50-1. Každý z těchto mikropočítačů fungoval jako autonomní jednotka, která realizovala algoritmy řízení konkrétních uzlů a sdílela potřebná data s ostatními jednotkami.

První mikropočítač SM 50/40-1

Tento mikropočítač byl využit pro řízení surovinové mlýnice, procesu míchání a odlévání, krájecího uzlu a rozvodu elektrické energie. Realizoval rovněž komunikaci s podřízeným počítačem SAPI-1. Ve mlýnici zajišťoval řízení dávkování surovin na základě chemického složení směsi, kontrolu provozu mlýna a spolehlivost jeho chodu. Na uzlu míchání řídil dávkování komponent do míchačky, výpočet receptury, monitoring procesu míchání a odlévání směsi do forem. Uzel krájení zahrnoval obsluhu měřiče výšky hmoty a sledování parametrů krájených bloků. V oblasti elektrické energie systém sledoval spotřebu odběratelů v závodě a optimalizoval odběr podle dohodnutých schémat.

První mikropočítač zahrnoval dva moduly DIO, modul AČ převodníku a multiplexor, a byl vybaven 16 KB RAM a 32 KB EPROM. Ke komunikaci sloužily dva videoterminály a mozaiková tiskárna Consul C 2111.

Podřízený mikropočítač SAPI-1

Mikropočítač SAPI-1 byl zapojen pro zpracování doplňkových úkolů, jako byla synchronizace reálného času v celém systému, obsluha technologické klávesnice, zobrazovacích jednotek a dalších zařízení. Komunikoval s hlavním mikropočítačem prostřednictvím paralelního přenosu přes 8bitové porty.

Druhý mikropočítač SM 50/40-1

Druhý mikropočítač se zaměřoval na řízení autoklávové stanice a odpouštění páry. Systém umožňoval řízení cyklování autoklávů včetně využití maximálního množství páry bez ovlivnění výkonu. Obsahoval podobnou výbavu jako první mikropočítač, včetně videoterminálu připojeného přes modul SM 2150.

Programové vybavení

Oba mikropočítače využívaly operační systém ERČ 80 a pracovaly v multitaskingovém režimu. Systémová část programu zahrnovala správu komunikace s přídavnými zařízeními, zatímco technologická část implementovala řídicí algoritmy pro jednotlivé uzly. Programy byly strukturovány do modulů, z nichž některé měly obecnější charakter a mohly být využity i v jiných aplikacích.

Pro komunikaci mezi systémem a obsluhou byl vytvořen nástroj FORMATER, který zajišťoval vstup a výstup dat na různých zařízeních. Tento nástroj umožňoval přerušení komunikace výstražnými hlášeními a její následné obnovení.

Pochybnosti k tématu

Nejspis jde o kopii iSBC80/20

Počítače odvozené od SM 50/40

Následující počítače vychází z SM 50/40, nebo byly SM 50/40 inspirované:

Reference

Small
Medium
Large